47
Views

batranii-straziiDin ce in ce mai multi batrani ajung in strada alungati de proprii lor copii sau din alte motive. Ajunsi in strada indura foame, singuratate si frig. Unii dintre ei se imbolnavesc si ajung in spital. Aici stau cateva zile dupa care ajung din nou in strada. De multe ori batranii strazii ajung la spital in stare foarte grava, pentru acestia intoarcerea in strada ar putea fi fatala, din acest motiv sunt trimisi la adapostul nostru pentru batranii strazii de spitalele din Arad, Oradea, Salonta si Ghioroc. Actualul adapost pentru batranii strazii este aproape neincapator. Odata cu venirea frigului numarul batranilor strazii grav bolnavi, paralizati, imobilizati la pat sau cu handicap va creste semnificativ. Am amenajat parțial, un nou adapost pentru bătrânii străzii, în com. Cermei, jud. Arad. Acesta este un adăpost mai special, pentru că este destinat doar bătrânilor străzii paralizați, imobilizați la pat sau cu handicap. În momentul de față avem 14 bătrâni în această situație, care necesita o atenție deosebită și o îngrijire specială. Noul adăpost este aproape gata să îi primească, însă, nu este amenajat în întregime de oarece nu avem încălzirea centrală instalată și nici lemnele de foc. Pentru a-i putea primi pe acești bătrâni ai străzii paralizați în noul adăpost avem nevoie urgentă de materiale de construcție în valoare de 1.500 de euro. Încălzirea centrală, împreună cu caloriferele, ne vor costa alți 1.500 de euro. Noul adapost va avea facilitatile si utilitatile necesare pentru persoanele cu handicap. Astfel, acesti batrani vor putea iesi in curte, se vor putea bucura de aerul curat si proaspat de la tara si de soarele binefacator.

Pana atunci insa, avem nevoie de ajutorul si sprijinul dvs. Avem nevoie sa ne sustineti financiar pentru ca acest nou adapost pentru batranii strazii paralizati sa fie finalizat cat mai repede, pana nu vine frigul si iarna. Credem ca Domnul va misca din nou inimi si dvs, sponsorii si donatorii nostri ne veti sustine din pentru ca acest adapost pentru batranii strazii paralizat sa fie finalizat cat mai repede. Aceasta va fi casa sarmanilor, locuinta in care nevoile lor vor fi implinite, locul in care vor gasi din nou dragostea, grija si caldura unei familii.

Dupa realizarea acestui proiect umanitar, asociatia noastra va realiza un material video cu prezentarea lucrarilor pas cu pas, interviu si mesajul de multumire din partea administratorului acestui adapost cat si din partea asociatiei noastre. De asemenea, vom prezenta video fiecare batran in parte ca beneficiari ai acestui adapost, povestea lor de viata si mesajul lor de multumire

Pentru detalii suplimentare va rugam sa ne contactati la adrea de email: maranatharomania@gmail.com, telefon: 0749 402 098 sau 0766 365 833

Donatii: primim orice fel de donatii in materiale de constructii: ciment, var, centrala termina, calorifere, polistiren, placi OSB, rigips, lemn, etc

ATENTIE!

– Va rugam sa specificati destinatia donatiei dvs (direct la banca, prin email sau telefonic), pentru a o putea directiona in functie de dorinta dvs;

Modalitati de donatie:

1. Doneaza online cu cardul, aici: http://www.maranatharomania.ro/doneaza/

2. Doneaza online prin PayPal, aici: http://www.maranatharomania.ro/doneaza/

3. Doneaza prin transfer bancar, in conturile deschise la Raiffeisen Bank, pe numele asociatiei Maranatha Romania, de mai jos

-IN LEI  RO 02 RZBR 00000 6001 2042422 deschis la Raiffeisen Bank

IN EURO  RO 52 RZBR 00000 6001 2246968, la Raiffeisen Bank, CODE  SWIFT: RZBRROBU

 

Cu respect

Echipa Maranatha Romania

www.maranatharomania.ro

Ajuta 14 batrani ai strazii paralizati sa aiba o locuinta si caldura de Sarbatori

About The Author
-