58
Views

copii-strazii

VEZI VIDEO: AICI

In fiecare an, asociatia noastra organizeaza cu ocazia Sarbatorilor de Iarna, o masa calda pentru copiii strazii. Si in anul acesta am fost din nou la canalele din Bucuresti, acolo unde unii dintre semenii nostri isi traiesc viata. Cei mai multi dintre ei locuiesc in canale de ani de zile, de mici copii. Aici, in canale, am gasit doua categorii de copii si oameni ai strazii: prima categorie sunt cei care datorita situatiei in care sunt, a lipsei de educatie, a anturajului, al lipsei de apartenenta si afectiune, a unui scop si sens in viata, ajung sa se drogheze devenind dependenti de droguri. Pe cei mai multi dintre acestia ii gasim in zona Gara de Nord. De cate ori mergem cu o masa calda la acestia ii privim cu compasiune intelegand din destainuirile lor, drama prin care trec. A doua categorie sunt cei care sunt fermi si hotarati sa treaca peste orice obstacol in viata, sunt cei pentru care a trai in canal nu reprezinta un motiv sa te dai batut ci mai degraba un imbold sa mergi mai departe. Acestia stiu ce inseamna sa te droghezi, dar s-au desprins de droguri, stiu ce inseamna neajunsurile, lipsa unei familii, dar incearca in contextul lor sa isi creeze un rost in viata. Pe cei mai multi dintre acestia ii gasim in zona Grozavesti.

Indiferent din ce categorie sunt, ei merita atentia si compasiunea noastra. Marea lor majoritate au ajuns in strada nu datorita lor, ci datorita parintilor lor. Ei nu trebuie judecati ci trebuie ajutati, purtati in rugaciune. Din pacate, momentan asociatia noastra nu poate face mai mult decat a le oferi o masa calda de cateva ori pe an, in functie de donatiile sponsorilor si donatorilor nostri.

Cu ocazia Sarbatorilor de Iarna am oferit din nou o masa calda,cu ajutorul Lui Dumnezeu, pentru 100 de copii si oameni ai strazii din Bucuresti.
Multumim Domnului pentru cei  care au donat  sau au sustinut financiar o masa calda pentru copiii si oamenii strazii.

Cu respect,

Echipa Maranatha Romania
www.maranatharomania.ro

VEZI VIDEO – Peste 100 de copii si oameni ai strazii au primit o masa calda de Sarbatori

About The Author
-