212
Views

Lstupar -am cunoscut pe Mugurel in 2009 cand a dorit sa ni se alature ca misionar in lucrarea pe care o desfasuram in Valea Jiului. De atunci si pana astazi am ramas prieteni buni, lucrand impreuna pentru predicarea Evangheliei in zonele albe. Mugurel a lucrat in armata sapte ani de zile iar un an  facut parte din fortele militare de mentinere a pacii in Angola. Apoi noua ani de zile a lucrat in Bucuresti ca operator calculator in cadrul unei firme. In 2004, Mugurel l-a primit pe Hristos ca Domn si Mantuitor personal prin botez. Incepand cu anul 2007 s-a hotarat sa Il slujeasca pe Domnul. A fost plecat ca misionar in Namibia aproape un an de zile, sustinand activitatile misionare din acea tara. Din 2007 pana in 2013 a fost implicat ca misionar in diferite zone, dintre care 3 ani lucrat in Valea Jiului impreuna cu noi ca misionar. In 2013 tatal lui Mugurel s-a imbolnavit grav. Mugurel a stat alaturi de acesta, dorind sa isi ajute tatal sa isi incheie alergarea pe acest pamant impacat cu Dumnezeu.

Dupa ce tatal lui Mugurel a decedat, acesta s-a hotarat sa ramana in casa parinteasca din satul Valea lui Mas, jud. Arges. Aici este implicat in lucrarea cu copii si studii biblice cu oamenii din zona care doresc sa faca lucrul acesta. Zona insa este foarte izolata, fara locuri de munca. Impreuna cu sotia lui isi castiga existenta muncind prin sat la oameni cu ziua. Mugurel este un om capabil, inteligent, foarte harnic si cu educatie. Ar dori sa faca ceva sa fie independent, sa isi castige painea in mod cinstit, prin munca lui. Insa, nu are resurse financiare sa faca primi pasi in acest sens. Dorinta lui Mugurel este sa isi dezvolte o ferma apicola, mai ales ca zona este foarte potrivita pentru aceasta activitate. Nu are experienta in acest domeniu, dar vrea si poate sa invete.

Pentru acest lucru, facem un apel la dvs, fratii nostri, cei care va simtiti indemnati de Duhul lui Dumnezeu, sa il sprijiniti pe Muguel pentru ca acesta sa isi poata dezvolta o ferma apicola si sa isi poata castiga in mod cinstit painea.

Daca sunt intre dvs frati care au mai multi stupi, donati 1 stup pentru Mugurel. Daca sunt intre dvs frati care nu pot dona un stup dar doresc sa doneze pentru Mugurel o anumita suma de bani pentru a-i cumpara un stup, puteti dona folosind modalitatile de mai jos. Un stup (cutie + albine) costa 400 de lei.

Iata care sunt pasii pe care ii vom face pentru ca Mugurel sa poata sa isi dezvolte o ferma apicola:

– Ii vom oferi lui Mugurel pentru primul an cativa stupi cu care sa invete aceasta activitate;

– Cu ajutorul unor consateni care au albine, Mugurel va invata de la ei aceasta activitate;

– Asociatia noastra va sponsoriza pentru Mugurel carti in acest domeniu din care sa invete stuparitul;

– Asociatia noastra va sponsoriza cursuri de apicultura, pentru ca Mugurel sa primeasca diploma de stupar si in viitor sa acceseze fonduri europene pentru aceasta activitate;

– Asociatia noastra va sponsoriza toate cheltuielile pentru primii stupi pentru intretinere si imultire;

– In 2015 Mugurel va imulti stupii primiti in 2014 din partea noastra si va primi altii in plus, dupa ce vom analiza parcursul si evoluatia primului an de activitate.

– In 2016 cu ajutorul Domnului dorim sa accesam fonduri europene pentru dezvoltare si achizitionarea unui pavilion apicol.

Pentru toate aceste activitati si planuri pentru sustinerea lui Mugurel, avem nevoie de sustinerea dvs.

Cei care doriti sa donati direct stupi, va rugam sa ne contactati la telefon: 0749 402 098 / 0766 365 833 sau email: maranatharomania@gmail.com

Cei care doriti sa faceti donatii pentru cumpararea de stupi, pentru cursul lui Mugurel de stuparit si tot ce inseamna sustinerea lui Mugurel in dezvoltarea unei ferme apicole va rugam sa folositi modalitati de donatie de mai jos.

Va vom tine la curent cu materiale video  si interviuri cu Mugurel, in care vom prezenta evolutia acestui proiect la fiecare etapa de dezvoltare.

Va rugam sa specificati destinatia donatiei: PT Mugurel

Modalitati de donatie:

1. Doneaza online cu cardul, aici: http://www.maranatharomania.ro/doneaza/

2. Doneaza prin PayPal, aici: http://www.maranatharomania.ro/doneaza/

3. Doneaza prin transfer bancar in conturile deschise pe numele asociatiei ,,Maranatha Romania” deschise la Raiffeisen Bank de mai jos:

-IN LEI RO 02 RZBR 00000 6001 2042422 deschis la Raiffeisen Bank

IN EURO  RO 52 RZBR 00000 6001 2246968, la Raiffeisen Bank

CODE  SWIFT: RZBRROBU

Cu respect

Echipa Maranatha Romania

www.maranatharomania.ro

Doneaza un stup sau un roi de albine pentru o familie de misionari adventisti

| Articole / Stiri |
Despre autor
-